مطالب آموزشی

زبان فرانسه سخت تره یا آلمانی؟

المانی سخت تره یا فرانسوی

همیشه از ما سؤال می‌شود که آیا یادگیری زبان‌های مختلف، با هم تفاوت دارند؟ آیا برای یادگیری زبان‌های مختلف به مهارت یکسانی نیاز داریم؟ یادگیری زبان آلمانی راحتتر است یا فرانسوی؟ سهولت یادگیری یک زبان نسبت به زبان‌های دیگر، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

فردی که علاوه بر زبان مادری‌اش به زبان دیگری مسلط باشد، راحتتر می‌تواند یک زبان جدید را یاد بگیرد. بنابراین دانش‌آموزانی که زبان فرانسه را یاد گرفته‌اند، راحتتر می‌توانند زبان آلمانی را فرا بگیرند. برخی از زبان‌شناسان در مقایسه‌ی دشواری زبان‌های آلمانی و فرانسوی اظهار می‌کنند که زبان آلمانی به دلیل لهجه و تلفظ و همچنین قواعد پیچیده‌ی دستور زبانش، دشوارتر است.

وجود تفاوت در گرامر زبان‌های آلمانی و انگلیسی، باعث شده که این زبان نسبت به زبان فرانسوی دشوارتر باشد. علت این دشواری این است که قواعد دستوری زبان آلمانی، در اکثر زبان‌های لاتین مثل فرانسوی (با 150 میلیون فرانسوی زبان در سرتاسر دنیا)، ایتالیایی (با 60 میلیون ایتالیایی زبان)، پرتغالی (با 250 میلیون پرتغالی‌زبان) و اسپانیایی (با 470 میلیون اسپانیایی زبان) یافت نمی‌شوند. زبان‌های لاتین که با نام زبان رومی نیز شناخته می‌شوند در اصل از زبان وولگار لاتین گرفته شده‌اند، این زبان در بین قرن‌های ششم تا نهم میلادی و در زمان امپراطوری روم در مناطق مدیترانه‌ای متداول بود. به همین دلیل است که انواع زبان‌های لاتین از نظر ساختار جمله و قواعد دستوری، شباهت و هماهنگی بسیار زیادی با هم دارند.

زبان‌های ژرمنی شامل زبان آلمانی، هلندی و آفریکانس، از زبان هلندی گرفته شده‌اند. به طور کلی زبان‌های ژرمنیِ متعلق به مناطق ژرمنی شمالی، مثل زبان‌های سوئدی، ایسلندی، نروژی و دانمارکی، بسیار سخت‌تر از زبان‌های لاتین یا رومی‌تبار هستند. چرا یادگیری زبان آلمانی از زبان فرانسوی سخت‌تر است؟

یکی از مهمترین تفاوت های زبان آلمانی و فرانسوی در این است که زبان آلمانی از سه جنسیت (مذکر، مؤنث و خنثی) استفاده می‌کند اما زبان فرانسوی تنها دو جنسیت (مذکر و مؤنث) دارد. ممکن است که درک این سه جنسیت برای برخی از دانش‌آموزان دشوار باشد، و بیشتر علتش این است که کاربرد صحیح این سه جنسیت اصلاً قابل پیش‌بینی نیست. زبان آلمانی، اسامی بی‌قاعده‌ی خنثی و مذکر فراوانی دارد و همین باعث شده که تمام جمع‌های این زبان با هم تفاوت داشته باشند. ممکن است زبان‌آموزانی که به زبان‌های لاتین مثل فرانسوی عادت کرده‌اند، در درک این جنسیت‌ها دچار مشکل شوند.

به طور کلی می‌توان گفت که دشوارتر بودن زبان آلمانی نسبت به فرانسوی به این دلیل است که زبان‌آموزان برای یادگیری زبان آلمانی، به تکنیک یادگیری جدیدی نیاز دارند و تکنیک‌های یادگیری زبان فرانسوی در اینجا کاربردی نخواهند داشت. به‌کار‌گیری تکنیک‌های جدید، یکی از مهمترین معیارهای یادگیری زبان آلمانی است.

نوشته های مرتبط