مطالب آموزشی

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد

همه‌ی ما انگیزه‌های مختلفی از یادگیری زبان داریم. اما زبان آلمانی با بیش از 200 میلیون متکلم، یک زبان محبوب و بسیار با ارزش به شمار می‌رود. اما یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟ وقتی که شما یادگیری زبان آلمانی را آغاز می‌کنید، احتمالاً اهداف خاصی در ذهن دارید و حتماً باید بدانید که در چه زمانی به این اهداف خواهید رسید.

یادگیری زبان آلمانی برای انگلیسی‌زبانان بسیار آسان است. البته سرعت یادگیری شما به چند عامل مختلف بستگی دارد:

 • تلاش و جدیت شما در یادگیری این زبان
 • میزان تمرینات شما
 • استفاده از یک متد یا تکنیک آموزشی مناسب

اگر می‌خواهید زبان آلمانی را به سرعت یاد بگیرید و در عین حال از یادگیری آن لذت ببرید، من به شما توصیه می‌کنم که از دوره های آموزش زبان المانی جرمن ترم استفاده کنید. این دوره‌ی دقیق و کامل که به صورت آنلاین برگزار می‌شود، برای مبتدیان طراحی شده و زبان آلمانی را به شکل داستان به شما آموزش می‌دهد.

به هر حال بیایید به بحث اصلی خودمان بازگردیم… یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان پیش‌بینی شده برای تمرین زبان آلمانی

مؤسسه‌ی خدمات خارجی (FSI) برای افرادی که علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های خارجی هستند، یک مرجع عملی ایجاد کرده است که درجه‌ی دشواری هر زبان و مدت زمان لازم برای یادگیری آن تا سطح نیمه‌ماهر را به شما نشان می‌دهد. در این مرجع، درجه‌ی دشواری زبان آلمانی با عدد 2 مشخص شده و شبیه به زبان انگلیسی است. مؤسسه‌ی FSI پیش‌بینی کرده که یادگیری زبان آلمانی حدود 30 هفته یا 750 ساعت طول می‌کشد.

این مطالعه بر روی گروهی از زبان‌آموزان انجام شده که هفته‌ای 25 ساعت در کلاس زبان آلمانی حضور داشتند و روزانه 3 ساعت را به تمرین زبان آلمانی اختصاص می‌دادند. شاید این زمان خیلی زیاد به نظر برسد، اما حتی یادگیری زبان‌های نزدیک به انگلیسی، مثل زبان اسپانیایی و فرانسوی نیز تا 24 هفته یا 600 ساعت طول می‌کشد.

برای یادگیری زبان‌های دشواری مثل چینی ماندارین و ژاپنی، به 88 هفته یا 2200 ساعت کلاس آموزشی نیاز خواهید داشت. بنابراین یادگیری زبان آلمانی آنقدر‌ها که فکرش را می‌کنید، طول نمی‌کشد.

عواملی که بر مدت زمان یادگیری زبان آلمانی تأثیر می‌گذارند

عوامل مختلفی بر سرعت یادگیری زبان آلمانی تأثیر می‌گذارند. انگیزه‌ی شما از یادگیری زبان، میزان مواجهه‌ی شما با زبان و یافتن یک معلم یا روش مناسب برای یادگیری، از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر سرعت یادگیری شما هستند.

استفاده و تمرین زبان آلمانی در زندگی روزمره به شما کمک می‌کند تا به روند یادگیری خود سرعت ببخشید. در هنگام برنامه‌ریزی برای یادگیری یک زبان جدید، باید این عوامل را در ذهن داشته باشید. بیایید این عوامل تأثیرگذار بر روی یادگیری زبان را با دقت بیشتری بررسی کنیم:

برای مطالعه‌ی زبان آلمانی چقدر وقت می‌گذارید؟

زمان صرف شده برای یادگیری زبان المانییکی از مهم‌ترین عواملی که بر مدت زمان یادگیری زبان آلمانی تأثیر می‌گذارد این است که چقدر از وقت خود را صرف مطالعه‌ی زبان آلمانی می‌کنید؟ هر چه زمان بیشتری را صرف یادگیری این زبان کنید، زودتر می‌توانید مهارت لازم را کسب کنید. واقعاً به همین سادگی است.

در حالت ایده‌آل می‌توانید به آلمان سفر کرده و در ضمن شرکت در دوره‌های زبان آلمانی، کاملاً با فرهنگ آن آشنا شوید. با این حال در واقعیت، اکثر ما فقط چند ساعت در هفته فرصت داریم تا برای یادگیری یک زبان جدید وقت بگذاریم. بنابراین برای استفاده‌ی بهینه از این زمان اندک، باید روش یادگیری مناسبی را انتخاب کنید.

همه‌ی ما زبان را به روش‌های مختلفی یاد میگیریم و برخی از روش‌ها بر روی ما بهتر جواب می‌دهند. بنابراین به منظور بهینه‌سازی جلسات آموزشی‌تان، بهتر است که از روش کارآمدی استفاده کنید.

بهترین راه برای سازگار شدن با یک زبان جدید این است که به طور منظم با آن مواجه شوید. خواندن یک کتاب آلمانی، گوش دادن به مکالمات آلمانی، نوشتن کلمات یا عبارات جدید و استفاده از اپلیکیشن های یادگیری زبان به شما کمک می‌کنند تا مرتباً این زبان را تمرین کنید.

البته حتماً باید یک معلم داشته باشید تا او شما را در این مسیر هدایت کند. با شرکت در کلاس زبان یا دوره‌های آنلاین و یا با یافتن یک شریک زبانی، می‌توانید معلم خود را پیدا کنید.

یافتن یک معلم یا مدرس خصوصی خوب

در ابتدا ممکن است که یافتن یک معلم خوب کار سختی به نظر برسد. هر کسی سبک یادگیری و شخصیت متفاوتی دارد. برای یافتن یک معلم خوب، تمام گزینه‌های پیش‌روی خود را به دقت بررسی کنید و دوره‌ای را انتخاب کنید که انگیزه‌ی بیشتری در شما ایجاد کند.

با توجه به موقعیت‌هایی که در منطقه‌ی شما وجود دارد شاید بتوانید عضو یک گروه آلمانی شوید یا در یک گروه مکالمه‌ی غیر رسمی یا آنلاین شرکت کنید. هدف اصلی از شرکت در این گروه‌ها این است که تا جای ممکن خودتان را با زبان آلمانی درگیر کنید و سعی کنید که با دیگران به زبان آلمانی صحبت کنید.

اگر متوجه شدید که با معلم یا متد یادگیری فعلی‌تان پیشرفت کندی دارید، سعی کنید معلم یا روش یادگیری خود را عوض کنید تا ببینید کدام روش بیشتر با سبک زندگی و یادگیری شما تطابق دارد. یک استراتژی موفق برای یادگیری سریع و کارآمد زبان خارجی، این است که تکنیک‌ها و منابع مختلف را با هم ترکیب کنید. در این راستا مطالعه مطلب روش های یادگیری زبان المانی را پیشنهاد میکنیم.

 • اگر معلم خیلی خوبی دارید اما در خارج از کلاس اصلاً تمرین نمی‌کنید، احتمالاً نتوانید زبان آلمانی را به سرعت یاد بگیرید.
 • از طرف دیگر، اگر خودتان به اندازه‌ی کافی تمرین می‌کنید، اما معلمتان خوب نیست و نمی‌تواند مشکلاتتان را برطرف کند در این صورت نیز نمی‌توانید از آموزشتان حداکثر بهره را ببرید.

سعی کنید یک معلم یا مدرس خصوصی خوب پیدا کنید و خودتان نیز زبان آلمانی را به طور مرتب تمرین کنید تا بدین ترتیب به اندازه‌ی کافی در معرض این زبان قرار گرفته و سرعت یادگیری خود را افزایش دهید.

چه چیزی باعث دشواری زبان آلمانی می‌شود؟

عوامل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند روند یادگیری زبان آلمانی، کندتر از چیزی که انتظار داشتید پیش برود. برخی از این موانع عبارتند از:

 • از دست دادن انگیزه به خاطر مواجهه با مفاهیم پیچیده‌ی گرامری
 • عدم قرار گرفتن در معرض زبان آلمانی و عدم تمرین
 • کار کردن با یک معلم یا مدرس خصوصی نامناسب
 • استفاده از روش‌های ناکارآمد و غیرمؤثر

حفظ انگیزه

حفظ انگیزه برای یادگیری زبان المانیحفظ انگیزه در طول دوره‌ی یادگیری زبان، از اهمیت زیادی برخوردار است. لیستی ایجاد کنید و دلایل علاقه‌ی خود به زبان آلمانی، مزیت‌های آن و کارهایی که پس از کسب مهارت در زبان آلمانی قادر به انجامش هستید را در این لیست وارد کنید. به خاطر سپردن این اهداف به شما کمک می‌کند که انگیزه‌ی خود را حفظ کرده و به آموزش خود ادامه دهید.

درگیری با گرامر زبان آلمانی

درگیری با گرامر زبان آلمانیممکن است گرامر زبان آلمانی پیچیده به نظر برسد و شاید درک برخی از مفاهیم آن در ابتدا کمی مشکل باشد. در اینجا معلم می‌تواند به کمک شما بیاید. یادگیری یک زبان جدید بدون کمک معلم، تقریباً غیرممکن است. معلم به شما کمک می‌کند تا بتوانید گرامرهای جدید را به سرعت یاد گرفته و همچنین بر تلفظ صحیح لغات، تسلط پیدا کنید.

گرامر زبان آلمانی دقیق‌تر و پیچیده‌تر از گرامر زبان انگلیسی است، بنابراین در طول مسیر یادگیری خود حتماً با چندین مانع برخورد خواهید کرد. به جای این که ساعت‌ها از وقت خود را برای درک این مفاهیم پیچیده تلف کنید، یک لیست از این موضوعات دشوار تهیه کرده و آن‌ها را با مدرس خود در میان بگذارید تا در یادگیری آن‌ها به شما کمک کند.

گرامر زبان آلمانی آنقدرها هم پیچیده نیست. یک معلم خوب قادر است چالش برانگیزترین مفاهیم را نیز به شکل واضح و ساده‌ای برای شما توضیح دهد.

البته یک معلم بد یا یک روش آموزشی نامناسب می‌تواند کاری کند که این گرامرها دشوارتر به نظر برسند و در نتیجه شما انگیزه‌ی خود را برای یادگیری زبان آلمانی از دست می‌دهید.

اگر بعد از چند ماه متوجه شدید که معلم یا دوره‌ی آموزشی‌تان زیاد خوب نیست، احتمالاً زمان آن رسیده که معلم یا کلاس خود را تغییر دهید.

کار نیکو کردن از پر کردن است

حتی اگر یک معلم زبان خوب یافته‌اید و انگیزه‌ی زیادی برای یادگیری زبان دارید، اما خودتان به اندازه‌ی کافی تمرین نمی‌کنید در این صورت پیشرفت زیادی برای شما حاصل نمی‌شود.

برای یادگیری سریع یک زبان جدید، باید به طور روزمره با آن درگیر باشید. هر روز به زبان آلمانی صحبت کنید، بخوانید، بنویسید و به مکالمات آلمانی گوش فرا دهید، این کار باعث می‌شود که آموخته‌هایتان تثبیت شوند.

در این راستا مطالعه مطلب آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است را پیشنهاد میکنیم.

چرا یادگیری آلمانی برای انگلیسی‌زبان‌ها راحت‌تر است؟

مزیت یادگیری زبان المانی برای انگلیسی زبان هادرست است که زبان آلمانی جنبه‌های پیچیده‌ای دارد که یادگیری آن را برای انگلیسی زبانان دشوار کرده است، اما چیزهای بسیار زیادی در این زبان وجود دارند که باعث شده‌اند یادگیری این زبان برای انگلیسی‌زبان‌ها بسیار راحتتر از سایر زبان‌ها باشد.

 • زبان‌های انگلیسی و آلمانی هر دو متعلق به خانواده‌ی زبان‌های هندواروپایی هستند و هردو جزو زبان‌های ژرمنی به شمار می‌روند. این بدان معناست که لغات و گرامر زبان‌های انگلیسی و آلمانی دارای وجوه مشترکی هستند. به عنوان مثال برخی از کلمات در این دو زبان شبیه به هم به نظر می‌رسند یا کاملاً یکی هستند. به عنوان مثال کلمات Baby ، hotel ، kindergarten ، instrument ، radio ، tiger، film، wind و ring فقط نمونه‌ی کوچکی از کلمات مشترک این دو زبان هستند. بنابراین هر فرد انگلیسی‌زبان، چند کلمه‌ی آلمانی را از قبل بلد هست. همین امر باعث شده که افراد انگلیسی‌زبان بتوانند آلمانی را راحتتر و سریع‌تر از سایر زبان‌ها یاد بگیرند.
 • زبان‌های انگلیسی و آلمانی دارای الفبای یکسانی هستند. این یکی از بزرگترین شباهت‌های زبان‌های آلمانی و انگلیسی است و باعث شده که انگلیسی‌زبان‌ها، زبان آلمانی را راحتتر و سریعتر از زبان‌هایی که الفبای متفاوتی دارند (مثل زبان‌های روسی و یونانی)، یاد بگیرند. البته الفبای آلمانی کمی با انگلیسی تفاوت دارد و شامل حروف ä ، ë ، ö ، ü و ß می‌شود. درست است که این حروف کمی عجیب به نظر می‌رسند، اما تلفظ آن‌ها اصلاً سخت و ناآشنا نیست. این حروف در بسیاری از کلمات آلمانی که ریشه‌ی انگلیسی دارند، به کار می‌روند. دانستن چند کلمه‌ از قبل، به شما کمک می‌کند که سریعتر بتوانید به آلمانی صحبت کنید.
 • افعال آلمانی از الگوهای منظمی پیروی می‌کنند و یادگیری‌شان آسان است. حتی یادگیری افعال بی‌قاعده‌ی زبان آلمانی نیز برای انگلیسی زبان‌ها راحتتر است زیرا افعال زبان آلمانی از الگوهای منظم‌تری پیروی می‌کنند. حتی صرف فعل‌ها نیز از قواعد منظمی پیروی می‌کند و بدین ترتیب سریعتر می‌توانید بر آن‌ها تسلط پیدا کنید. زبان آلمانی بر خلاف انگلیسی، استثنائات کمتری دارد و همین امر می‌تواند روند یادگیری را سرعت ببخشد.
 • کلمات آلمانی از الگوی تلفظ یکسانی پیروی می‌کنند، بنابراین نیازی نیست که تلفظ آن‌ها را حدس بزنید، چون بیشتر کلمات دقیقاً همانطور که نوشته شده‌اند، خوانده می‌شوند. بدین ترتیب خیلی سریع‌تر می‌توانید صحبت کردن به زبان آلمانی را یاد بگیرید.
 • فقط با یاد گرفتن چند صد کلمه‌ی آلمانی‌ می‌توانید به خوبی به این زبان صحبت کرده و با دیگران ارتباط برقرار کنید. زبان آلمانی نسبت به زبان انگلیسی از تعداد کلمات کمتری برخوردار است و همین مسئله باعث افزایش سرعت یادگیری آن شده است. دیکشنری آلمانی کلاً 200 هزار کلمه دارد (البته تعداد کلمات مورد نیاز برای صحبت کردن به زبان آلمانی، خیلی خیلی کمتر از این مقدار هستند). اما زبان انگلیسی از حدود 1 میلیون کلمه تشکیل شده است. بسیاری از کلمات آلمانی از ترکیب یک کلمه‌ی اصلی با پسوند و پیشوندهای مختلف ساخته می‌شوند بنابراین وقتی که شما با این کلمات اصلی و پسوندها و پیشوندهای آن‌ها آشنا شوید به راحتی می‌توانید معنای کلمات ترکیبی را درک کنید.

بالاخره یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟

مهمترین عاملی که بر سرعت یادگیری زبان آلمانی تأثیر می‌گذارد این است که شما چقدر از وقت خود را صرف یادگیری این زبان می‌کنید. مدت زمان یادگیری با دقیقه و ساعت مشخص می‌شود، نه با ماه و سال. بنابراین اگر هر روز چند ساعت را به تمرین زبان آلمانی اختصاص دهید، سریعتر می‌توانید بر این زبان مسلط شوید.

همانطور که پیش‌بینی شده، در کل برای یادگیری زبان آلمانی به 30 هفته یا 750 ساعت آموزش نیاز خواهید داشت. اما شما می‌توانید این 750 ساعت را طی چند ماه یا در طی سالهای متمادی به پایان برسانید، این فقط به سبک یادگیری و وقت آزاد شما بستگی دارد.

 • زبان‌آموزانی که کاملاً در یک محیط آلمانی قرار گرفته و روزی 8 ساعت از وقت خود را به تمرین زبان اختصاص می‌دهند، می‌توانند در عرض چند ماه زبان آلمانی را تا سطح پیشرفته فرا بگیرند.
 • شما با 8 ساعت مطالعه‌ی روزانه در 5 روز از هفته، به راحتی می‌توانید این 750 ساعت آموزش را در کمتر از 20 هفته به پایان برسانید.
 • افرادی که روزانه حداقل یک ساعت را به یادگیری زبان اختصاص می دهند، در عرض دو سال می‌توانند به سطح متوسطی​برسند.
 • شما با یک ساعت مطالعه در طول روز، می‌توانید این 750 ساعت آموزش را در عرض 2 سال به پایان برسانید.

همانطور که مشاهده کردید، عوامل دیگری نیز بر سرعت یادگیری تأثیر می‌گذارند. از آنجایی که زبان‌های آلمانی و انگلیسی شباهت‌های زیادی به هم دارند، زبان‌آموزان می‌توانند از این شباهت‌ها بهره گرفته و در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

دستور زبان و املای کلمات انگلیسی دارای استثنائات فراوانی هستند. اما زبان آلمانی استثنائات اندکی دارد و همین باعث شده که یادگیری آن آسان‌تر باشد.

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی کاملاً به خودتان بستگی دارد.

هرچه بیشتر برای آن وقت بگذارید، سریعتر می‌توانید پیشرفت کنید.

اگر بتوانید برای مدتی در آلمان زندگی کرده یا این که خود را به گونه‌ای با فرهنگ آلمانی احاطه کنید، سریعتر می‌توانید این زبان را یاد بگیرید. اما در آخر فرقی ندارد که زبان آلمانی را در کجا یاد می‌گیرید، چه در خارج از کشور باشید و چه در داخل خانه‌ی خود، فقط وظیفه‌ی خودتان است که چندین ساعت برای یادگیری زبان وقت بگذارید.

پس چرا منتظر نشسته‌اید؟ …. همین حالا آموزش خود را شروع کنید. Viel Glück! (موفق باشید!)

یک روش عالی برای یادگیری سریع زبان آلمانی

اگر این مطلب باعث افزایش علاقه‌ی شما شده و تصمیم گرفته‌اید که یادگیری زبان المانی را آغاز کنید، در این صورت ما چیزی را به شما معرفی می‌کنیم که مطمئناً از آن خوشتان می‌آید:

دوره‌ی بادگیری زبان آلمانی جرمن ترم، یک دوره‌ی آموزشی مبتنی بر کتاب های موسسه گوته است که از سطح مبتدی شروع شده و شما را به سطح متوسط می‌رساند. با شرکت در این دوره، دیگر هیچ نیازی نیست که به کتاب‌های گرامری و درسی نخواهید داشت. این روش آموزشی، در طول چندین سال بهبود یافته و به شکل طبیعی‌تر و لذت‌بخش‌تری درآمده است. به همین دلیل، ما این روش را به شما توصیه می‌کنیم.

نوشته های مرتبط