مطالب آموزشی

بهترین کتاب های یادگیری و آموزش زبان آلمانی

بهترین کتاب های یادگیری و آموزش زبان آلمانی

بیاید این واقعیت را بپذیریم که یادگیری یک زبان جدید به تنهایی، کار دشواری است.

 • از کجا باید شروع کنید؟
 • منابع مناسب را از کجا پیدا کنید؟
 • خودتان را چطور ارزیابی کنید؟
 • جواب سوال هایتان را از کجا پیدا کنید؟

مسلما در مسیر یادگیری زبان آلمانی ممکن است اشتباهاتی کنید. اینجاست که یک کتاب آموزشی خوب به شما کمک خواهد کرد.

چرا از کتاب های آموزش آلمانی استفاده کنیم؟

کتاب های آموزشی توسط افراد تحصیل کرده ای نوشته شده اند که زبان اول خودشان آلمانی بوده، همچنین تجربه تدریس دارند. همه تلاش نویسندگان کتاب این است که شما به تسلط در زبان برسید. آنها با بهترین تمرین های آموزشی برای یادگیری زبان، آشنایی دارند. این یکی از مزیت های یادگیری در کلاس های درسی است.

در کلاس درس، یک آموزگار ماهر، دانش آموزان را راهنمایی کرده و آنها با بهترین متد های روز آموزش خواهند دید. اما اگر شما قصد دارید به تنهایی زبان یاد بگیرید، یک کتاب آموزشی خوب می تواند جایگزین مناسبی برای شما باشد. با هر کتابی که در حال یادگیری زبان آلمانی هستید، می توانید از یک برنامه آموزشی که توسط یک متخصص تهیه شده نیز استفاده کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که نباید برای یادگیری زبان آلمانی صرفا روی کتب آموزشی تمرکز کنید. از منابع دیگر نیز استفاده کنید. دوره های ویدئویی آموزش زبان آلمانی جرمن ترم ابزار مناسبی است چراکه فیلم های آموزشی مختلف آلمانی را ارائه می کند که برای یادگیری فوق العاده هستند. با استفاده همزمان از کتب آموزشی مناسب و ویدئوهای جرمن ترم می توانید به خوبی زبان آلمانی را فراگیرید.

از کجا بدانیم چه کتاب آموزشی مناسب ماست؟

صدها کتاب آموزشی به زبان آلمانی وجود دارد. فقط یک ناشر، می تواند ده ها عنوان کتاب داشته باشد. انتخاب از بین تعداد زیادی کتاب، خسته کننده است. کدام کتاب برای شما مناسب است؟ اول به سطح خود توجه کنید. مبتدی (A1-A2)، متوسط (B1-B2) یا پیشرفته (C1-C2)هستید؟ اگر هنوز فرق بین ضمیر اسمی و مفعولی را نمی دانید، کتب آموزشی پیشرفته نمی تواند برای شما مفید باشد. یا برعکس، اگر تقریبا به زبان آلمانی مسلط هستید،کتاب آموزشی ابتدایی به شما کمکی نخواهد کرد.

ثانیا، به هدف خود فکر کنید. چرا آلمانی یاد میگیرید؟ آیا هدف شما مکالمه است؟ یا به منظور به خصوصی مانند تحصیلات دانشگاهی و یا سفر قصد دارید آموزش ببینید؟ آیا فقط روی گرامر کار می کنید؟ هر کتاب آموزشی روی یکی از این موارد، بیشتر متمرکز است.

در آخر به سن خود فکر کنید. کتاب های آموزشی برای گروه های سنی مختلف، از جمله کودکان و بزرگسالان وجود دارند. هرچند شما می توانید از روی کتاب آموزشی سطح کودکان نیز زبان یاد بگیرید، اما در این صورت ممکن است کمی احساس احمق بودن کنید.

شاید بخواهید VitalSource را نیز امتحان کنید، سایتی که می توانید از آن کتاب خریده یا کرایه کنید. دراین سایت کتاب های آموزش آلمانی، تمرین ها و غیره وجود دارد که شما می توانید به همه آن ها در یک پلتفرم دسترسی داشته باشید و فرایند یادگیری زبان آلمانی را برای خود آسان تر کنید. همچنین از طریق سایت جرمن ترم اقدام به دانلود کتاب های آموزش زبان آلمانی کنید.

6 کتاب آموزش زبان آلمانی

این ها، تعدادی از معروف ترین کتب آموزش آلمانی، در کشور آلمان و آمریکا است. این کتب و سایر کتاب ها توسط ناشر های مشترک به چاپ رسیده و به عنوان کتاب های آموزش زبان آلمانی، آزمایش خود را پس داده اند.

1. Deutsch Aktuell

کتاب Deutsch Aktuell“Deutsch Aktuell” (Current German” “) یکی از معروف ترین کتاب های درسی زبان آلمانی در دبیرستان های آمریکاست.

هر فصل روی موضوعی خاص، مثل ورزش یا غذا تمرکز دارد. هریک از این موضوع ها در نهایت به وسیله یک داستان کلی با تعدادی شخصیت ثابت، بهم وصل می شوند. دانش آموزانی که از Deutsch AKtuell استفاده می کنند، به لطف سریال های ویدیویی، Treffpunkt Berlin، برای سالها خاطراتی را از شخصیت های داستان در یاد خواهند داشت. با امکان انتخاب بین سه سطح، “Deutsch Aktuell” پایه شما را در زبان آلمانی تقویت می کند.

2. Komm mit!

کتاب Komm mit!“Komm mit”! (“Come Along “) یکی دیگر از کتاب های درسی محبوب در دبیرستان های آمریکاست که اغلب به جای “Deutsch Aktuell” یا در کنار آن، بسته به مقررات و ترجیح آموزگاران، تدریس می شود.
مثل “Deutsch Aktuell” هر فصل حول یک موضوع می گردد و همزمان روی دستور زبان نیز کار می کند. شما می توانید کپی این کتاب را از فروشگاه های آنلاین تهیه کنید، اما باید به کمک آموزشی های دیگر مثل CD ها نیز توجه داشته باشید. هرگز نمی توانید تلفظ کلمات را از روی کتاب یاد بگیرید.

3. German Second and Third Years

کتاب German Second and Third Yearsهمانطور که از عنوان پیداست، این کتاب به دانشجویانی اختصاص دارد که با زبان آلمانی آشنایی اولیه دارند و درحال ورود به سال دوم و سوم تحصیل هستند. برخلاف “Deutsch Aktuell” و “Komm mit”، این کتاب مستقیما به قواعد زبان می پردازد.

این کتاب از قسمت های کوتاه با تمرین هایی برای یادگیری انواع فرم های دستوری است، اما این قسمت ها بهم مرتبط نیستند.” German Second and Third Years” کتابی قدیمی است، اما به هرحال دستور زبان، در طول زمان تغییر زیادی نکرده است. از آنجایی که این کتاب در بیست سال گذشته بدون تغییر مانده، اگر نمی خواهید کتاب نو تهیه کنید به راحتی می توانید یک نسخه ارزان قیمت از این کتاب را به طور آنلاین تهیه کنید. کتاب های قدیمی نیز انتخاب خوبی هستند.

4. Mittelpunkt

کتاب Mittelpunkt“Mittelpunkt” (“middle Point”) توسط ناشری آلمانی به اسمKlett به چاپ رسیده است. تهیه آنلاین این کتاب آسان تر از پیدا کردن آن در کتاب فروشی هاست. به طور کلی این کتاب برای افرادی که قصد دارند زبان آلمانی را به عنوان زبان دوم یاد بگیرند مناسب است و به افراد خارجی با زبان های مادری مختلف در فراگیری زبان آلمانی کمک می کند. در “Mittelpunkt” و بسیاری از کتاب های دیگر Klett، به هیچ عنوان از زبان انگلیسی استفاده نمی شود. مفاهیم به زبان آلمانی ساده و با ذکر مثال توضیح داده شده است. به همین دلیل، کتاب “Mittelpunkt” برای افرادی که در سطح متوسط یا پیشرفته زبان آلمانی هستند بهترین گزینه است، چرا که از هیچ کلمه انگلیسی در کتاب استفاده نمی شود. فصول شامل مباحث جذاب با تمرین های گوناگون است. بسیاری از تمرین های این کتاب در آزمون های مهم زبان آلمانی مثل TestDaF و DSH نیز تکرار شده است.

5. Die neue Gelbe

کتاب Die neue Gelbe“Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik” ((“Teaching and Practice Book of German Grammar”) عنوان خیلی جذابی نیست. جلد زرد رنگ این کتاب برای شناسایی آن راحتر است. در واقع ناشران آن از “Die neue Gelbe” the new yellow)) و “Gelb aktuell” (( current yellow به شکل زیر نویس برای تمایز قائل شدن بین دو نسخه اصلی این کتاب استفاده می کنند. هریک از این کتاب ها، تمرینی استاندارد برای قواعد سطح متوسط و پیشرفته آلمانی است، شبیه به کتاب “German Second and Third Years”. این کتاب های زرد به “Mittelpunkt” نیز شبیه اند از این جهت که توسط ناشری آلمانی به نام Hueber Verlag به چاپ رسیده اند، کسانی که از این کتاب ها استفاده می کنند باید با استفاده از کتابی که کاملا به زبان آلمانی است راحت باشند.

6. Fit für…

کتاب Fit für…Hueber Verlag کاتالوگ کاملی از مطالب مرتبط با زبان آلمانی است، اما کتاب های آماده سازی آزمون آن، از بقیه برجسته تر است.

اگر به دنبال کسب آمادگی برای آزمون های مهم زبان آلمانی مثل آزمون های موسسه گوته هستید، دیگر جستجو نکنید. مجموعه کتاب های “Fit für…” (“Fit for…”) مانند کتاب های SAT و ACT، شامل تمرین های تستی همراه با روش های مطالعه برای اکثر آزمون های مهم است. متن این کتاب نیز کاملا به زبان آلمانی است.

کتاب های داستانی و رمان

هنگام یادگیری یک زبان، تمرین بیشتر به شما در فراگیری واژگان و دانش زبان کمک می کند. مطالعه کتاب های ادبیاتی آلمانی روشی عالی برای درک زبان، فرهنگ و تاریخ این کشور است. مطالبی که شما هرگز در کتاب های درسی نخواهید خواند. در ادامه برای افراد با سطح مبتدی و متوسط ، پیشنهاداتی آورده ایم.

بسیاری از ناشران، آثار قدیمی ادبیات زبان آلمانی را در نسخه دو زبانه ای به نام “Zweisprachige Ausgabe”، به چاپ رسانیده اند. این کتاب، به شما امکان می دهد تا بتوانید صفحه به صفحه، زبان آلمانی و انگلیسی را با هم مقایسه کنید. Recalm ناشری آلمانی است که به دلیل ارزان قیمت بودن محصولاتش، در بین دانشجویان مشهور است. مجموعه های دو زبانه این ناشر را می توان از روی جلد نارنجی رنگ آنها، به راحتی شناسایی کرد. خواندن داستان های کوتاه به زبان آلمانی روش خوب دیگری برای یادگیری است. Penguin Parallel Texts، نسخه هایی از ادبیات معاصر زبان آلمانی را ارائه می کند.

ده عنوان کتابی که در ادامه معرفی خواهم کرد، شاید ویژگی های کتاب های قدیمی آلمانی را نداشته باشند، اما مطالعه آن ها آسان تر ( و احتمالا سرگرم کننده تر ) از کتاب های Goethe، Heinrich، Böll، Günter Grass یا Thomas Mann است.

1. Das Wunder von Bern

این کتاب با عنوان Das Wunder von Bern به معنی“The Miracle of Bern” ، داستان پیروزی غم انگیز تیم فوتبال آلمان غربی را در فینال جام جهانی 1954 در برن سوئیس، روایت می کند. نویسنده این کتاب کریستوف سیمز است. این کتاب از روی فیلمی در سال 2003 با همین عنوان ساخته شده است. داستان، درباره زندگی پسر یازده ساله ای است که عاشق فوتبال است و پدرش به تازگی از زندان جماهیر شوروی، به عنوان زندانی زمان جنگ، بازگشته است.

Das Wunder von Bern انتخاب خوبی برای افراد مبتدی است. نسخه ” easy language version” به زبان ساده نوشته شده و حتی برای افرادی که به تازگی شروع به یادگیری زبان کرده اند، قابل درک است. علاوه بر زبان، این کتاب می تواند درباره فوتبال و تاریخ آلمان پس از جنگ جهانی دوم نیز به شما اطلاعاتی دهد.

2. Die Vermessung der Welt

این رمان کمدی، شرح حالی داستانی از دو شخصیت واقعی تاریخی است: الکساندر فون هومبولت طبیعت گرای و کارل فردریش گاوس ریاضی دان. این دو نفر برای اندازه گیری جهان به روش های عجیبی دست زدند. این کتاب، اولین رمان Daniel Kehlmann و رمان بسیار مشهوری است که میلیون ها نسخه از آن، در سراسر جهان به فروش رسیده است.

Die Vermessung der Welt (“The Measuring of the World”) مناسب زبان آموزان با سطح متوسط است. اگرچه این کتاب، رمانی داستانی است، اما در حین حال شما را با برخی از کارهای این دو مرد مشهور نیز آشنا می کند.

3. Emil und die Detektive

Emil und die Detektive (“Emil and rhe Detectives”) کتاب کودکان قدیمی آلمانی است که به وسیله Erich Kästner نوشته و در سال 1929 منتشر شده است. این رمان، داستان پسربچه ای به نام Emil را در برلین روایت می کند که در قطار، سرقت شده و گروهی از بچه ها به او در پیدا کردن دزد کمک می کنند. این کتاب حداقل به 59 زبان ترجمه شده است.

کتاب برای کودکان و به زبان آلمانی ساده نوشته شده است، اما متخصصان زبان ما معتقدند که Emil und die Detektive بهترین انتخاب برای زبان آموزان با سطح متوسط است. اگرچه این کتاب، داستانی است، اما نگاهی اجمالی به زندگی دهه 1920 در برلین نیز دارد.

4. Max und Moritz

Max und Moritz (“Max and Moritz”) برای افرادی که می خواهند راحت تر زبان یاد بگیرند می تواند بهترین انتخاب باشد چرا که طنزگونه است. داستان مصور این کتاب، داستان طنزآمیز دو پسر است. این کتاب توسط Wilhelm Busch در سال 1865 نوشته و تصویرگری شده است.

داستان این کتاب به راحتی قابل فهم است، اما به دلیل برخی واژگان تخصصی، ممکن است مناسب زبان آموزان با سطح متوسط نباشد. با این کتاب می توانید بسیاری از لغات آلمانی را آموخته و اندکی نیز با طنز آلمانی آشنا شوید.

5. Russendisko

Russendisko (“Russian Disco”) که توسط دی جی مشهور روسی به نام Wladimir Kaminer، نوشته شده است مجموعه ای از داستان های کوتاه درباره جوان های یهودی روسی است که بعد از سقوط دیوار برلین، در آنجا زندگی می کنند. این کتاب در سال 2000 به چاپ رسیده و به یک اندازه خنده دار و تلخ است. همچنین داستان عشق کامینر به شهر را نشان می هد.

مزیت Russendisko در این است که آلمانی زبان اولKaminer نیست بنابراین شاید یادگیری زبان آلمانی از فردی که خودش نیز مجبور به یادگیری زبان است، کمک خوبی باشد. این کتاب شامل عبارات محاوره ای بوده و برای زبان آموزان سطح متوسط گزینه خوبی است. علاوه بر فراگیری زبان آلمانی، می توانید درباره تجربه مهاجرت به برلین و همچنین روح فرهنگی این شهر نیز اطلاعاتی کسب کنید.

3. Tschick

Tschick یک رمان معاصر آلمانی است که در سال 2010 منتشر شده است و ماجرای دو پسر چهارده ساله را (که “Tschick” به دنبال نام خانوادگی یکی از آنها، Tschichatschow، آورده شده است) دنبال می کند که به دلیل مشکلاتی در خانه، با ماشین دزدی، درحال فرار هستند. این داستان که به وسیله مرحوم Wolfgang Herrndorf نوشته شده، داستانی خنده دار و پویا است و به کارهای دوران نوجوانی و معنای حقیقی دوستی می پردازد.

این کتاب به شیوه ای ساده و روان نوشته شده و فهم آن آسان است، بنابراین برای زبان آموزان متوسط که کمی با برخی از جمله های عامیانه زبان آلمانی آشنایی دارند، انتخاب ایده آلی است. ترجمه انگلیسی این کتاب در سال 2014 با عنوان Why We Took The Car به چاپ رسیده است.

4. Die unendliche Geschichte

این کتاب که عنوان آن به انگلیسی “The Never Ending Story” می باشد، توسط Michael Ends نوشته شده و روایتگر داستانی خیالی بوده که برای خیلی از ما آشنا است.

خواندن یک کتاب با داستان های آشنا، می تواند فرصت خوبی برای بهبود مهارت های زبان آلمانی شما باشد.

اگر به ادبیات فانتزی علاقه دارید، این کتاب انتخابی مناسب برای آشنایی با واژگان متداول در این ژانر است.

5. Momo

داستان جذاب دیگری که توسط Michael Ende نوشته شده است. او یکی از محبوب ترین نویسندگان آلمانی قرن بیستم است که به خاطر داستان هایش برای نوجوانان، مشهور بود.

اگرچه این کتاب در اصل برای نوجوانان نوشته شده، اما می تواند به همان اندازه برای بزرگسالان نیز هیجان انگیز باشد.

داستانی عجیب از سارقان زمان و کودکی که زمان سرقت شده را به مردم برمی گرداند. این داستان، بسیار عالی ( و سرگرم کننده ) بوده و برای دانش آموزان آلمانی انتخاب بسیار مناسبی است.

6. Die Verwandlung

این کتاب که با عنوان “Metamorphosis” نیز شناخته شده، کتابی ادبی ازFranz Kafka است.

او در این کتاب از قواعد ساده و جملات کوتاه استفاده می کند که همین امر این کتاب را برای زبان آموزان مبتدی مناسب کرده است.

موضوع کتاب غیر معمول است: داستان فروشنده ای که یک روز صبح از خواب بیدار شده و می بیند که تبدیل به یک حشره شده است.

واژگان کتاب، نسبتا ساده بوده و این اثر داستانی را به انتخابی عالی برای همه زبان آموزان زبان آلمانی تبدیل کرده است.

7. Homo Faber

نویسنده سوئیسی، Max Frisch، این کتاب مدرن آلمانی را نوشته است. داستان جالب این کتاب و قواعد و واژگان پایه ای، آن را برای زبان آموزان مبتدی انتخاب خوبی کرده است.

داستان، زندگی یک مهندس را دنبال می کند که برای تفکر منطقی ارزش قائل است. اما زنجیره ای از حوادث هیجان انگیز، او را وادار می کند تا نظر خود را نسبت به زندگی تغییر دهد.

دانش آموزان مبتدی و متوسط می توانند داستان این کتاب را بدون چالش های سخت قواعد زبان، درک کنند.

8. Der Richter und Sein Henker

عنوان این داستان کارگاهی قدیمی را می توان به “The judje and his Hangman” ترجمه کرد.

این کتاب به وسیله Friedrich Dürrenmatt در سال 1950 نوشته شده و کتابی قدیمی برای زبان آموزان با سطح متوسط است.

داستان این کتاب به راحتی قابل فهم بوده و قواعد آن بسیار ساده است. این رمان برای افرادی که قصد دارند واژگان را از طریق متن تمرین کنند، بسیار مناسب است.

9. Der Fänger im Roggen

چه دوست داشته باشید چه نه، احتمالا با Salinger’s The Catcher in the Rye آشنا هستید. آشنایی با Holden Caulfeld و داستان فرار های او به شما امکان می دهد تا روی خود زبان آلمانی تمرکز کنید.

Eike Schönfeld’s Der Fänger im Roggen با زبانی امروزی، این رمان قدیمی را به روز کرده است.

10. So was von da

So was von da اصطلاح محاوره ای زبان آلمانی برای وقتی است که در زمان حال متمرکز هستید، به عبارت دیگر، همین جا، همین لحظه، به نظر می رسید عنوان فیلم Tino Hanekamp اقتباسی از اسم این کتاب است. داستان کتاب درباره جشن سال نو اسکار در هامبورگ است، که می خواهد مهمانی را در باشگاهی برگزار کند. اما هرج و مرج، اسکار را از رختخواب بیرون می برد. او به یک دلال پول بدهکار است، بهترین دوست او درباره شغلش به عنوان ستاره راک، دچار تردید می شود، Elvis می خواهد از سیاستمدار مشهوری که با او ازدواج کرده فرار کند. با این حال اسکار فقط می تواند به دوست دختر سابق خودMathilda فکر کند.

11. Herr Lehmann

Herr Lehmann اولین رمان از Sven Regener، بنیانگذار و خواننده گروه Element of crime است. داستان کتاب در برلین کروزبرگ اتفاق می افتد، جایی که Lethargic Lehmann در سال 1989 در برلین غربی زندگی می کند. او در یک بار مشروب می فروشد، اما درست قبل از تولد سی سالگیش، زندگی او دگرگون می شود. کتاب صوتی Herr Lehmann با صدای نویسنده کتاب موجود بوده و از روی داستان این کتاب، فیلم ساخته شده است.

12. Dorfpunks

Roko Schamoni در زندگی نامه Dorfpunks درباره داستان بزرگ شدنش در یک شهر کوچک در شمال آلمان می نویسد. شهری کسالت بار، تا اینکه جوانی ولگرد با گذشته ای تلخ و همراه با استفاده از مواد مخدر، به آنجا می آید. شاید این یک اثر، شاهکار ادبیات آلمان نباشد اما برای یادگیری زبان کتاب خوبی است.

13. Er ist wieder da

Er ist wieder da توسط Timur Vermes نوشته شده و داستان بازگشت آدولف هیتلر بعد از 66 سال، می باشد. این رمان فراتر از یک طنز سیاسی است. داستان، داستان عوام فریبی و سو استفاده از مقام برای دستیابی به اهداف شخصی است. از روی داستان، فیلم ساخته شده که می توانید از تماشای آن لذت ببرید.

14. Faserland

Faserland که توسط Christian Kracht نوشته شده و به عنوان “Bildungsroman” واثر ادبی مدرن، مورد تشویق قرار گرفته است، داستان سفری غم انگیز در آلمان است. این رمان موفق، نسل دهه 80 و سقوط آن زمان را توصیف می کند. منتقدین، Krecht راBret Easton Ellis آلمان، نام گذاری کردند. افراط و تفریط های راوی، شاید شما را به یاد Less Than Zero بیندازد.

15. Rohstoff

Jörg Fauser ترکیبی آلمانی بین William S.Borroughs و Charles Bukowski است. در Rohstoff، او درباره رفتار های خود و استفاده ش از مواد مخدر، الکل و سایر تجریبات خطرناکش، می نویسد. Rohstoff داستانی صادقانه و فوق العاده خنده دار است.

رویکرد صحیح خواندن به زبان آلمانی

بیشتر ما می دانیم که خواندن در یادگیری یک زبان خارجی به ما کمک می کند، اما چگونه؟ وقتی از روی کتاب های درسی در حال یادگیری هستیم، معمولا مطالب را با دقت مرور می کنیم، جملات را با تاکید بر درک آن، می خوانیم. به این روش، فشرده خوانی می گویند. در این روش، تاکید بر مطالعه همه جزئیات همراه با درک مطلب است.

اما وقتی کتابی را به زبان مادری خود می خوانیم، از تکنیک بسیار متفاوتی استفاده می کنیم. ممکن است از قسمتی از متن صرف نظر کنیم و از روی آن عبور کنیم تا به اصل داستان برسیم. معمولا زمان زیادی را صرف تمرکز روی کلمات یا جملات نمی کنیم، در عوض به معنی توجه می کنیم: طرح اصلی داستان که منظور نویسنده است.

به این روش گسترده خوانی می گوییم. در این روش می توانیم، حجم زیادی از مطالب را در مدت کم خوانده و اطلاعات و نکات مهم متن را استخراج کنیم. هنگامی که شروع به یادگیری زبان آلمانی می کنیم، به خصوص اگر اولین زبان خارجی باشد که درحال یادگیری هستیم، عادت به فشرده خوانی خواهیم کرد و از میانبرهایی که هنگام مطالعه به زبان فارسی به کار می بریم، استفاده نمی کنیم.

این روش مطالعه، در طولانی مدت لذت بخش نیست.

اگر مجبور باشیم روی تک تک کلمات تمرکز کنیم، کلیت داستان را از دست می دهیم.

خیلی زود لذت خواندن از بین می رود.

“زبان آموز زبان آلمانی باید چه کار کند؟”، شاید این سوال را بپرسید….

چرا زبان آلمانی را به شیوه گسترده خوانی، بخوانیم؟

فشرده خوانی از جهاتی برای یادگیری زبان خوب است. به ما کمک می کند:

 • مفاهیم دستور زبان را درک کنیم
 • کلمات کلیدی را به خاطر بسپاریم

با این حال اگر نتوانید گسترده خوانی را در یادگیری ادغام کنیم، پیشرفت شما کند خواهد شد.

چرا که فشرده خوانی شما را به نحوی که گسترده خوانی در مقابل زبان مقصد قرار می دهد، قرار نمی دهد.

و می دانیم که مواجه شدن با یک زبان به طور منظم نقش کلیدی در سرعت و کیفیت یادگیری زبان دارد.

منابع مطالعاتی جذاب و مناسب می تواند در شما ایجاد انگیزه کند و صحبت کردن و نوشتن شما را به زبان آلمانی بهتر کند.

از همه مهمتر انتخاب های زیادی برای خواندن وجود دارد. این انتخاب ها می توانند، داستان هایی کوتاه، رمان یا کتابی با موضوع مورد علاقه شما باشد.

باید این واقعیت را بپذیرید که در شروع کار، همه کلمات را نمی دانید. اما به مرور زمان، خواندن به زبان آلمانی برای شما آسان تر می شود، هرچند این فرایند می تواند برای شما خسته کننده باشد.

به خاطر داشته باشید هدف اصلی این است که هرچه می توانید بخوانید و هربار سطح درک مطلب خود را اندکی بهتر کنید.

روش های خواندن هوشمندانه به زبان آلمانی

شاید شروع به خواندن به زبان آلمانی در ابتدا نگران کننده باشد، چرا که ناگزیر با کلمات ناشناخته ای رو به رو خواهید شد. تصور کنید در حال خواندن هستید و با کلمه Schneeeule رو به رو می شوید. احتمالا فکر می کنید نویسنده دچار خطای نگارشی شده است. زبان آلمانی برای واژگان طولانی و دشوارش در تلفظ، مشهور است. اما معمولا وقتی معنی پسوند و پیشوندها را یاد بگیرید، می توانید با شکستن کلمات، متوجه آن ها شوید. اگر کلمه Schneeeule را تجزیه کنید، خواهید دید که شامل دو کلمه کوچکتر است:

 • Schnee (برف)
 • Eule (جغد)

حالا می بینید که یک کلمه به ظاهر ناشناخته، در واقع واژه ای ساده است.

لازم نیست این کار را برای تک تک کلمات انجام دهید. فقط باید بتوانید معنی کلمات ضروری را بفهمید. وقتی بتوانید متوجه معنی اصلی متن شوید، دیگر نیازی به دانستن همه جزئیات ندارید.

در زیر، چند روش دیگر برای خواندن هوشمندانه آلمانی آورده شده است:

 • انگیزه خود را حفظ کنید. داستان های را بخوانید که از آن ها لذت می برید و شما را هیجان زده می کنند. سعی کنید روی قسمت هایی که متوجه نمی شوید، بیش از اندازه وقت صرف نکنید. برای قسمت هایی که متوجه شوید، به خودتان پاداش دهید.
 • کتاب ها را از اول تا آخر بخوانید. ممکن است بخواهید بعضی از فصل ها را بارها و بارها بخوانید تا کاملا متوجه معنی آنها شوید. در برابر این وسوسه درونی مقاومت کنید و به خواندن ادامه دهید. هدف این است که کلیت داستان را درک کنید نه همه جزئیات را.
 • زیاد مطالعه کنید. کمیت مهمتر از کیفیت است. کیفیت نیز با تمرین به مرور بهتر خواهد شد.

در آخر اگر واقعا نیاز دارید تا معنی کلمه ای را بدانید، با شکستن واژه سعی کنید معنی آن را حدس بزنید. این کار کمک می کند تا راحتر معنی کلمه را به خاطر بسپارید.

خواندن آلمانی در پنج مرحله آسان

 1. وقتی یک کتاب را شروع می کنید، فصل اول را تا آخر بخوانید، بدون آن که به دیکشنری مراجعه کنید. برای شروع مهم نیست، اگر نتوانید معنی همه کلمات را متوجه شوید، سعی کنید تصویری کلی به دست آورید. اگر فصول کتاب طولانی است، می توانید هر فصل را به قسمت هایی مناسب تقسیم کنید.
 2. آنچه را که خواندید در انتهای فصل مرور کرده و سپس سعی در خلاصه نویسی کنید.
 3. فصل اول را دو مرتبه بخوانید. شاید این بار بخواهید معنی کلمات کلیدی را جستجو کنید. اگر نه فقط سعی کنید، مثل بار اول داستان را بخوانید. این کار به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کرده و شاید نکاتی را نیز از راه متن، یاد بگیرید.
 4. وقتی برای بار دوم فصل را خواندید، مجددا یادداشت برداری کنید. شاید این بار جزئیات بیشتری را از داستان متوجه شده باشید.
 5. به بازخوانی فصل ادامه دهید، این بار به لغات ناشناخته دقت کنید، اما بیش از حد روی آن ها وقت نگذارید. برای درک کلی داستان، نیاز به دانستن تک تک کلمات نیست. روی واژگانی تمرکز کنید که برای درک داستان حیاتی هستند و به سایر جزئیات نپردازید. سپس به مطالعه بقیه کتاب ادامه داده و به خودتان اجازه دهید تا در داستان غرق شوید.

هرگاه اقدام به خواندن متنی آلمانی کردید، این نکات را دنبال کنید تا مهارت های زبانی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

احتمالا دشوارترین بخش، مقاومت در برابر کشش درونیتان برای جستجوی کلمات در دیکشنری خواهد بود. سعی کنید حتی الامکان، واژگان جدید را از طریق متن یاد بگیرید تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. هرچه بیشتر تمرین کنید، این فرایند برای شما آسان تر خواهد شد.

با مطالعه دوره های مبتنی بر داستان من، آلمانی را یاد بگیرید

خواندن کتاب روشی جالب برای آموزش زبان آلمانی است.

در حقیقت، این روش مورد علاقه من برای یادگیری همه زبان هاست!

به همین دلیل مجموعه ای از دوره های اموزش زبان آلمانی مبتنی بر داستان ایجاد کردم تا به شما در رسیدن به تسلط در زبان آلمانی کمک کنم و در عین حال از خواندن داستان های جالب و سرگم کننده نیز لذت ببرید.

1. German Uncovered

German Uncovered برنامه ای داستان محور برای مبتدیان و بهترین توصیه من برای هرکسی است که بخواهد زبان آلمانی را از اول یاد بگیرد.

این دوره حول یک داستان ایجاد شده – Der Mann mit dem Hut- و درواقع داستان، نیروی محرکه دوره است.

Der Mann mit dem Hut بیست فصل دارد که به زبان ساده آلمانی نوشته شده است، بنابراین می تواند برای شما در هر سطحی که هستید، مناسب باشد حتی اگر در نقطه شروع باشید.

داستان ها سرگرم کننده هستند و داستان اصلی German Uncovered نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سه دوست، یک یادداشت مرموز را در کتابخانه ای قدیمی پیدا می کنند و با دنبال کردن سر نخ هایی که توسط ” man in the hat” به جای مانده، به دور آلمان سفر می کنند.

داستان مملو از تعلیق است و با پیروی از روشی که من در این دوره آموزش می دهم، از این که قادر خواهید بود کتاب را خوانده و از آن لذت ببرید، شگفت زده خواهید شد حتی اگر در حال حاضر حتی یک کلمه از زبان آلمانی را ندانید.

خواهید دید که یادگیری از راه داستان، چطور انگیزه شما را بالا نگه می دارد…به خصوص اگر سابقا سابقه از دست دادن انگیزه را در یادگیری زبان جدید، داشته بوده باشید.

German Uncovered مانند سایر برنامه های آلمانی، برنامه ای جامع بوده اما به هیچ عنوان به شما احساس درس خواندن نمی دهد، چرا که Der Mann mit dem dem Hut قواعد و واژگان زبان آلمانی را به طور طبیعی ، به صورت بخشی از داستان، به شما معرفی خواهد کرد.

2. Grammar Hero

Grammar Hero، برنامه آنلاین جدیدی است که من آن را برای شما ایجاد کرده ام تا دستور زبان آلمانی را به طور طبیعی یاد بگیرید، بنابراین می توانید خود را از قید و بند روش های قدیمی سخت رها و به راحتی صحبت کرده و آزادانه ارتباط بر قرار کنید.

اگر سطح فعلی شما در زبان آلمانی، متوسط است و عاشق مطالعه هستید، این توصیه اصلی من به شماست.

این برنامه مناسب زبان آموزان زیر متوسط و متوسط (A2-B1 طبق CEFR) بوده و امکانات لازم را برای درونی کردن قواعد دستور زبان آلمانی، برای شما فراهم می کند. بنابراین خواهید توانست به دقت صحبت کنید، اعتماد به نفس خود را ارتقا بخشید و استعداد خود را شکوفا کنید.

برای تهیه بهترین برنامه یادگیری دستور زبان، من سالهای متمادی را صرف یادگیری زبان، سفرهای خارجی ، خود آموزی و کلاس های حرفه ای کردم.

بنابراین شما می توانید با نشستن در اتاق نشیمن خود، از سالها تجربه من استفاده کنید.

نتیجه کارهای من، برنامه ای است که سالها آموزش سنتی و خسته کننده را به تجربه ای جدید در یادگیری قواعد زبان آلمانی در 90 روز تبدیل کرده است.

وقت شروع مطالعه است!

این ها فقط تعدادی از کتاب های زیاد فوق العاده ای بود که برای شروع خواندن به زبان آلمانی وجود دارند. پس دیگر منتظر چه هستید؟

یکی از آن ها را انتخاب کرده و مکانی راحت پیدا کنید تا بتوانید در حال استراحت، به مطالعه زبان آلمانی بپردازید.

مطمئن باشید با نکاتی که در این مقاله به شما گفتم و با اختصاص زمانی برای مطالعه، می توانید مهارت های زبان آلمانی خود را خیلی سریع بهبود ببخشید و در عین حال از خواندن داستان های جذاب لذت ببرید.

نوشته های مرتبط